Życie jest wypełnione wibrującą energią. Wszystko i każdy, z kim wchodzimy w interakcje, jest energią.
Aby poprowadzić Ciebie w tym wysokim, wibracyjnym stylu życia, konieczne jest zrozumienie, czym jest Kundalini, co robi z twoim umysłem, ciałem i duszą oraz dlaczego działa.

Joga Kundalini aktywuje określone części mózgu, które zwiększają świadomość i generują bardziej zrównoważoną kontrolę. Poprzez oddech, określone ruchy i synchronizację ta praktyka działa na poziomie komórkowym, wzmacnia układ nerwowy i zwiększa świadomość energetyczną.
 
Co znaczy Kundalini?
W sanskrycie kundalini oznacza „zwinięty wąż”. We wczesnej religii wschodniej wierzono, że boska energia powstaje u podstawy kręgosłupa. To energia, z którą się rodzimy, a Kundalini pracuje, aby „rozwinąć węża” i połączyć nas z  boską energią.
W  czasach starożytnych członkowie rodziny królewskiej zasiadali z Mistrzami Kundalini, aby słuchać starożytnych nauk  Kundalini i duchowych wizji.
Yogi Bhajan, pierwotnie nazywany Harbhajan Singh Khalsa Yogiji, to nauczyciel któremu przypisuje się sprowadzenie Kundalini do naszej zachodniej kultury.
 
Dlaczego praktykujący Jogę Kundalini ubierają się na biało?

Yogi Bhajan wierzył, że kolory mają wpływ na świadomość. Uważano, że biały kolor rozszerza naszą aurę , nie tylko zapewniając lepszą ochronę przed szkodliwą energią otaczającą cię, ale także wysyłając pozytywną energię w świat.
„Prosimy cię o noszenie bieli, aby odzwierciedlić to, co jest na zewnątrz i wejść w siebie – oto, co białe ubrania mogą dla ciebie zrobić” – powiedział w 1975 roku.
 
Jak Joga Kundalini może nam pomóc?
Używamy Kundalini jako narzędzia do osiągnięcia życia pełnego lekkości, radości i bezgranicznej miłości. Dzięki Jodze Kundalini zaczniesz nie tylko uświadamiać sobie geometrię swojego ciała, ale także zobaczysz, jak ta praktyka szybko i skutecznie wpływa na energię, emocje i ruch w twoim ciele.
Joga Kundalini wciąga energię u podstawy twojego kręgosłupa w górę i w centrum twojej czaszki wypuszcza ją na zewnątrz, aby energia mogła płynąć i tworzyć równowagę w twoich centrach energetycznych – czakrach.
 
Poprowadzę Cię przez niektóre techniczne części tej praktyki jogi, abyś mógł zrozumieć, czym jest każda z nich i jakie są ich indywidualne korzyści.

5 aspektów praktyki Jogi Kundalini:

1.       Oddech – najczęstszym oddechem używanym w Jodze Kundalini jest Długie Głębokie Oddychanie, podczas którego oddychasz powoli i głęboko przez nos.
Każda medytacja i krija ma określony oddech i pozycję, aby pomóc wytworzyć lub uwolnić określoną energię.
Drugą z najczęstszych praktyk oddychania w Jodze Kundalini jest Oddech Ognia. Jest on praktykowany poprzez dynamiczne wdychanie i wydychanie równych części powietrza przez nos, tak jakbyśmy chcieli „uderzać” pępkiem w kręgosłup przy wydechu i rozluźniać brzuch przy wdechu.
2.       Mantry –  używanie śpiewów i dźwięków lub mantr ma moc sygnalizowania reakcji chemicznej w mózgu i ciele, pozytywnie wpływając na nastrój. Uczucia, które odczuwamy — jak szczęście, radość i smutek — wibrują z określoną częstotliwością. Intonując mantrę, kierujemy ich pozytywną mocą, tworząc w sobie pokój, obfitość czy dobrobyt. Śpiewanie mantry przyciąga twoje ciało do wibrowania z tą częstotliwością, podnosząc twój nastrój do wyższych wibracji, tworząc bogatszy i bardziej wibracyjny stan umysłu. Nie zawsze musisz siedzieć w medytacji, aby używać mantr; możesz również używać mantr podczas snu lub podczas prowadzenia samochodu – energia świętych tonów i dźwięków wypełni twoją przestrzeń i przyciągnie tę energię do rzeczywistości
3.       Krije – kiedy łączysz oddech, asany, mudry i dźwięki, otrzymujesz kriję — zestaw ćwiczeń.
Krija oznacza „działanie” i to poprzez określony zestaw działań i zaangażowania może zacząć się manifestować. Krije działają na wszystkich poziomach umysłu, ciała i ducha, tworząc ogólnie zdrowe i obfite życie pełne witalności. Są krótkie krije składające się z jednej asany i długie krije składające się z kilkunastu pozycji.
4.       Mudry–  to pozycje rąk, które blokują i kierują energię do różnych części naszego mózgu. Tysiące lat temu jogini mapowali dłonie i sposób, w jaki są one połączone z różnymi częściami mózgu i ciała, poprzez określone ułożenie dłoni.
5.       Medytacje  – uwalniają i uzdrawiają. Podczas medytacji możesz czuć się całkowicie przebudzony i poruszony energią, którą uwalniasz lub tworzysz.
Medytacje w jodze Kundalini są praktykowane w określonych długościach, aby osiągnąć różne wyniki.
3-minutowa medytacja wpływa na pole elektromagnetyczne i krążenie krwi w ciele, podczas gdy 11-minutowa medytacja zaczyna zmieniać układ nerwowy i gruczołowy organizmu. 31-minutowa medytacja wpływa na wszystkie komórki, rytmy ciała i oczyszcza podświadomość.
Joga kundalini jest dobra dla każdego, bez względu na wiek czy płeć. O jodze kundalini mówi się że to joga bez maty, bo możesz ją praktykować wszędzie 😉