Większość z nas chodzi codziennie, nawet nie myśląc o swoich stopach… Dopóki nie pojawi się ból.

Ludzkie ciało jest zaprojektowane doskonale, jednak istnieją pewne nieuniknione konsekwencje dla nowoczesnych dwunogów – ludzi, szczególnie gdy mówimy o stopach.

Pomyśl o tych dwóch faktach:

1. Podczas chodzenia za każdym razem, gdy pięta unosi się z ziemi, zmusza palce do uniesienia połowy ciężaru ciała.

2. Podczas przeciętnego średniego dnia chodzenia łączne siły wywierane na stopy mogą wynieść setki ton, co odpowiada średniej w pełni załadowanej ciężarówki cementowej.

Przy tego typu obciążeniach na nasze stopy nic dziwnego, że ból stóp ma daleko idący wpływ na całe ciało.

Ankiety wykazują że prawie ośmiu na dziesięciu ludzi cierpi na bóle stóp. Ponadto ci, którzy zgłaszają przewlekły ból stóp, znacznie częściej odczuwają ból w innych częściach ciała. Badanie przeprowadzone wśród 1021 osób dorosłych w wieku powyżej 18 lat wykazało, że osoby z przewlekłym bólem stóp częściej mają inne problemy zdrowotne, takie jak:

  • bóle pleców
  • problemy ze wzrokiem
  • bóle stawów / zapalenia stawów
  • problemy z wagą
  • problemy z kolanami

Nic dziwnego, że połowa dorosłych twierdzi, że ból stóp ogranicza ich codzienne czynności, takie jak chodzenie, ćwiczenia, a nawet stanie.

Budowa stopy

Większość tradycyjnych terapii jest zgodnych z tym, że twoje stopy mają kluczowe znaczenie dla optymalnego zdrowia. W rzeczywistości istnieją całe systemy leczenia, które polegają wyłącznie na zdrowiu stopy w leczeniu stanów chorobowych wpływających na twoje ciało.

Twoja stopa jest silną, mechaniczną strukturą, która zawiera 26 kości, 33 stawy i ponad 100 mięśni. 52 kości w twoich stopach stanowią jedną czwartą wszystkich kości w całym ciele. Wielu ekspertów uważa, że kiedy kości twoich stóp tracą funkcjonalność, podobnie dzieje się z resztą ciała.

Przeciętna osoba wykonuje od 8 000 do 10 000 kroków dziennie, co w sumie daje 185 tysięcy km w ciągu życia. Gdy zsumujesz te wszystkie km, właśnie przeszedłeś cztery razy po obwodzie globu. Pytanie czy twoja stopa pracowała prawidłowo podczas chodu? 

Wpływ jogi na stopy

Świadoma praca stóp podczas ćwiczeń jogi pomoże złagodzić ból i będzie miało daleko idący wpływ na całe ciało.

Oto cztery koncepcje na które warto zwrócić uwagę podczas praktyki:

1. Dodaj różnorodność. Aby uzyskać większy zakres ruchów i możliwości adaptacji wewnątrz konstrukcji stopy, uczeń musi urozmaicić swoją praktykę. Z 26 kośćmi w każdej stopie, każdy staw musi mieć różne rodzaje mobilizacji. Dodaj pozy, takie jak virasana, padottanasana i parsvottanasana, aby zwiększyć zdolność adaptacji stopy.

2. Użyj pasków. Pasek może być doskonałym dodatkiem do udoskonalenia i skupienia zakresu ruchu kostki. Mając na uwadze zasadę numer 1, bądź kreatywny przy swoim pasku, aby uwzględnić wszystkie kąty wewnątrz kostki. Dodatkowo pomocnym i mocno stymulującym sposobem użycia paska, będzie np.urdhva prasarita padasana z małą pętlą założoną na oba paluchy i aktywną pracą paluchami – wariant przydatny dla osób z tendencją do paluchów koślawych tzw.halluksów.

3. Zmień powierzchnię pod stopami. Mówiąc ewolucyjnie, nasze stopy zostały zaprojektowane tak, aby dostosować się do wielu powierzchni. Powinniśmy być w stanie chodzić po kamienistych, nierównych ścieżkach równie łatwo, jak gładkie, trawiaste powierzchnie. Zastanów się nad dodaniem rekwizytów, takich jak klocki, a nawet zwiniętej maty do jogi do tradycyjnej pozy, takiej jak Tadasana lub ustaw Utthita Trikonasanę na pasku. Różnicowanie powierzchni stopy w praktyce zwiększy Twoje możliwości w stosunku do maty.

4. Użyj świadomie paluchy. W jodze jest wiele pozycji w których chwytamy za paluchy np. Utthita hasta padangusthasana, Supta padangusthasana, Prasarita Padottanasana D itp. Ważnym aspektem jest aby nie ciągnąć bezmyślnie za palucha, ale świadomie używać go w każdej pozycji. Tutaj rola nauczyciela jako twojego przewodnika.

Słaba funkcjonalność stopy może mieć dość negatywny wpływ na całe ciało. Jednak z czasem świadoma praca poprawia prawidłowe funkcjonowanie stopy i jej mobilność.

Kiedy metodycznie pracujemy nad stawami stopy, uzyskujemy dostęp do całego naszego układu nerwowego, mózgu, zakończeń nerwowych w całym ciele i energii naszych układów. Z biegiem czasu wielu adeptów jogi zgłasza, że gdy stopa wraca do swojego naturalnego kształtu i ruchu, warunki takie jak zapalenie kaletki, zapalenie stawów, a nawet zapalenie powięzi podeszwy poprawia się znacznie.

Nieco zaskakujące jest to, że wielu uczniów komentuje również, że ich bóle głowy zmniejszają się, ich sen poprawia się, a nastroje stają się bardziej wyrównane, gdy poprawia się funkcja stóp i poprawia się mechanika całego ciała.

Nasze stopy są ważnym aspektem poprawy ogólnego stanu zdrowia i zdecydowanie nie są czymś, co można przeoczyć lub zignorować.