10 sposobów na to aby twój kręgosłup poczuł się lepiej 

1. Zmieniaj pozycję podczas pracy.

Jeśli twoja praca polega na kilkugodzinnym staniu, zorganizuj sobie mały stopień czy schodek i na zmianę stawiaj na nim nogi. Jeśli pracujesz za biurkiem, raz na godzinę przejdź się https://qarshi.com/bokstaven-a/index.html , przeciągnij albo zrób kilka prostych ćwiczeń. Najgorsze dla kręgosłupa jest długie trwanie w tej samej pozycji.

2. Pozwól mu odpocząć podczas snu.

Podczas leżenia wszystkie struktury kręgosłupa, które pracowały przez cały dzień, w końcu mają okazję się zrelaksować. Aby maksymalnie wykorzystać czas odpoczynku, niezbędny będzie odpowiedni materac i poduszka. Warto pomyśleć o poduszce profilowanej.

3. Ćwicz mięśnie głębokie.

Mięśnie core – mięśnie dolnej części brzucha i pleców – muszą być silne, aby utrzymać Twój kręgosłup w naturalnej pozycji zarówno podczas stania, jak i wykonywania wielu innych czynności. Wystarczy 20-30 minut dziennie ćwiczeń, a Twój core i kręgosłup Ci za to podziękuje.

4. Wybieraj buty, które pomogą Ci utrzymać kręgosłup w naturalnej pozycji.

Buty, które nosisz, odgrywają istotną rolę we wspieraniu Twojego kręgosłupa. Zadbaj o to, aby buty nie były za duże ani za małe. Dodatkowo but, który dobrze przylega do pięty zapobiega nadmiernej pronacji lub supinacji – rotacji wewnętrznej i zewnętrznej stopy.

5. Korzystaj z masażu.

Masaż może zwiększyć wydzielanie endorfin – naturalnego środku przeciwbólowego – w krwiobiegu, co z kolei przełoży się na ograniczenie przyjmowania leków przeciwbólowych. Masaż sprzyja przepływowi krwi w organizmie, ulepsza przenoszenie składników odżywczych do bolących obszarów. Masaż także rozluźnia nadmiernie napięte tkanki wokół kręgosłupa.

6. Noś wysokie obcasy od święta.

Noszenie szpilek jest druzgocące dla kręgosłupa. – Uniesienie pięty i przeniesienie ciężaru na przód stopy powoduje zmianę środka ciężkości ciała. W efekcie dochodzi do większego obciążenia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, co może skutkować bólami w tym miejscu. 

7. Zrzuć zbędne kilogramy.

Im więcej ważysz, tym więcej dźwiga twój kręgosłup. Tu niczego nie da się oszukać. 

Wygląda to tak: 1 kg masy ciała to 8 kg do dźwigania dla kręgosłupa. Czyli gdy ktoś waży 70 kg, jego kręgosłup musi utrzymywać obciążenie 560 kg. 

Nadwadze czy otyłości prawie zawsze towarzyszy ból kręgosłupa. Może na przykład objawiać się: rwą kulszową.

8. Nie schylaj się.

Chcesz zawiązać buty albo podnieść coś z ziemi? Odruchowo się schylasz. To bardzo niedobre dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Jeśli dodatkowo zrobisz to gwałtownie, możesz się narazić na kontuzję.

Co zatem robić? ➡️ Warto wyrobić sobie nawyk kucania w takich sytuacjach. Wtedy kręgosłup nie dźwiga całego ciężaru, robią to nogi.

9. Noś ciężary rozsądnie.

Dla kręgosłupa byłoby idealnie, gdybyśmy nie nosili ciężarów, ale trudno uniknąć tego na co dzień. 

Dlatego należy pamiętać o kilku zasadach:

▪️Wszelkie ciężary podnosimy, robiąc przysiad, nigdy zaś pochylając się.

▪️Ciężar powinno się mieć jak najbliżej siebie, a nie nosić go, trzymając daleko przed sobą. 

▪️Duże ciężary najlepiej przenosić w kilka osób.

▪️W przypadku ciężkich zakupów staraj się rozłożyć ciężar równomiernie na obie ręce. Warto nosić zakupy w plecaku albo w wózeczku na kółkach.

10. Zadbaj o odpowiednią postawę przed komputerem.

Ból odcinka szyjnego kręgosłupa to częsta i popularna dolegliwość.

Zwykle wynika to z wielogodzinnego siedzenia przy komputerze. Coraz więcej pracujemy przy komputerach, tabletach i innych urządzeniach elektronicznych, które wymuszają pochylenie głowy i jej wysunięcie do przodu. Głowa to 7 proc. ogólnej masy ciała, czyli dla przeciętnej osoby ważącej średnio 60 kg w przypadku kobiet i 80 kg w przypadku mężczyzn głowa waży 4‒5,5 kg. Spróbuj utrzymać na wyciągniętej ręce ciężar 5 kg. Jak długo Ci się to uda zrobić? Teraz zrozumiesz, z jakim obciążeniem musi codziennie radzić sobie twoja szyja. 

Pamiętaj, aby nie pochylać głowy i w miarę możliwości trzymać ją w osi ciała.

Jeśli spodobał Ci się mój post, podziel się nim. Udostępnij dalej 👍