• Trener Monika Wypych

Jak odżywiać się zdrowo i tanio?

Odpowiedź jest prosta – naucz się planować zakupy oraz w pełni wykorzystywać, to co masz w domu! 🏠


Mam dla Ciebie kilka porad, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze i pokażą, że zdrowe odżywianie wcale nie jest drogie:


1️⃣ Planuj swoje zakupy z wyprzedzeniem – sprawdzaj promocje w sklepach!


Pewne produkty można kupować na zapas, wtedy, kiedy są w promocji, dlatego warto przeglądać oferty promocyjne sklepów. Ta reguła tyczy się szczególnie tych, o krótkim terminie przydatności do spożycia, szczególnie nabiału i mięsa, ale też warzyw i owoców. Ryż, makaron, płatki owsiane możesz kupić w zapasie na dwa miesiące. W tym celu również polecam skorzystać z zakupów w większych opakowaniach jest to oszczędność pieniędzy oraz czasu.


2️⃣ Planuj swoje posiłki raz na tydzień

Gdy planujesz swoje jadłospisy, co najmniej z kilkudniowym wyprzedzeniem, wiesz, których produktów Ci brakuje, dzięki temu oszczędzasz na dwa sposoby. Po pierwsze kupujesz, tylko to, co potrzebujesz. A po drugie, nic się nie marnuje!


3️⃣ Nie patrz na markę

Czasem wydaje nam się, że jak coś jest droższe, to jest lepszej jakości. Bardzo często tak jest, ale w równie często płacimy za markę. Na przykład jogurt naturalny. Fiirma x oferuje nam w składzie mleko, białka mleka, żywe kultury bakterii. Cena odpowiednia. Ale obok tego leży makaron firmy Y o składzie dokładnie takim samym, a cenie o połowę mniejszej.


4️⃣ Kupuj sezonowe owoce i warzywa

Ok, fajnie zjeść w środku zimy dynię czy pomidora, ale niestety tak się składa, że ani dynia ani pomidor nie rosną zimą w Polsce. Są sprowadzane a ceny dwa razy wyższe. Dlatego wybierajmy sezonowe owoce i warzywa od lokalnych rolników czy w sklepach, będą tańsze i zdrowsze. Po pierwsze ze względu na ich dostępność, nie muszą być sprowadzane z daleka. Po drugie nie zawierają sztucznych konserwantów czy barwników.


5️⃣ Stosuj zamienniki

Wiele produktów ma swoje tańsze zamienniki. I nie chodzi mi tutaj o tańszego producenta, ale łososia z powodzeniem możesz zastąpić pstrągiem łososiowym – oczywiście nie jest to samo i nie w każdej potrawie, ale ich wartość odżywcza jest do siebie zbliżona. Podobnie drogą wołowinę możesz zastąpić wieprzowina.


6️⃣ Nie daj się wciągnąć w Produkty BIO i EKO

Ostatnio jest moda w sieci i każdy kto zaczyna się zdrowo odżywiać w pierwszej kolejności sięga po te produkty.

W żaden sposób nie mówię, że nie są one w jakimś stopniu lepsze, może i owszem są… Ale również i kilkakrotnie droższe! Dlatego warto się zastanowić czy warto przepłacać za produkty typu płatki owsiane, kaszę, jogurty, jaja itp. Bo taka jest moda...


7️⃣ Jedzenie na mieście

Wyjścia do restauracji i jedzenie na mieście zostaw na specjalne okazje, albo na wyjścia awaryjne, kiedy nie będziesz miała ze sobą posiłku. Makaron przygotowany w domu w sosie pomidorowym, mięsem mielonym, oliwkami itp. To koszt z rzędu 6-8zł w restauracji za to samo danie zapłacimy ok. 21 zł. Jedząc tak 4x w tygodniu robi się 52zł różnicy


8️⃣ Nie zniechęcaj się

Nie nastawiaj się negatywnie. Wiem, że teraz internet, instagram, facebook daje nam odczuć, że powinniśmy mieć lodówkę pełną najnowszych superfoods, same drogie sprzęty, najmodniejsze ubrania, najładniejsze domy. Ale wiesz co? To wcale nie jest najważniejsze. Można jeść zdrowo, wybierając zwykłego ziemniaka zamiast batatów. Zjeść kurczaka zamiast drogiej wołowiny. Ważne, żeby się starać!Mam nadzieje, że skorzystacie z wpisu! Masz jakieś pytania? Pisz śmiało poniżej!

TRENING PERSONALNY - TRENING GRUPOWY - ODCHUDZANIE - KSZTAŁTOWANIE SYLWETKI - TRENING PROZDROWOTNY - TRENING MENTALNY - DIETA - MOTYWACJA

© 2023 by Name of Template. Proudly created with Wix.com