• Trener Monika Wypych

Hormony głodu i sytości - pomocnicy w odchudzaniu?


Jest wiele hormonów zaangażowanych w procesy związane z jedzeniem. Dzisiaj chcę skupić się na Leptynie i Grelinie - odgrywają ogromną rolę w kontrolowaniu naszych apetytów.

Grelina - "hormon głodu" - produkowana jest w 65-80% w żołądku. Mniejsze ilości tego hormonu powstają w podwzgórzu, przysadce mózgowej, jelitach, komórkach układu immunologicznego, płucach, nerkach, korze nadnerczy, gonadach, łożysku oraz trzustce.

Czynniki mające wpływ na stężenia greliny to: stan odżywienia, poziom glukozy i insuliny, dieta, styl życia oraz aktywność przywspółczulnego układu nerwowego. Jest to hormon który ma swój rytm dobowy - największe jej stężenie występuje między godz. 22:00 a 4:00. Poziom greliny wzrasta również przed posiłkiem, podczas głodzenia, a spada 60-120 minut po posiłku.

Osoby będące dłuższy czas na diecie redukcyjnej, chorujące na anoreksję i bulimię, choroby nowotworowe i inne choroby powodujące wyniszczenie organizmu - także zauważono wyższe stężenia tego hormonu. Niedobory snu również wpływają na zwiększenie jej stężenia we krwi.

Zauważono że regularna aktywność fizyczna obniża poziom greliny.

Utrata i zwiększenie masy ciała ma również wpływ na poziom Greliny. Naukowcy byli zaskoczeni faktem, że Grelina jest wydzielana na niskim poziomie u otyłych osób. Przypuszcza się, że nadmierna masa ciała zwiększa czułość pacjenta na Grelinę, co oznacza, że ​​mniej hormonu jest wymagane do wywołania uczucia głodu.

Leptyna - "hormon sytości" - jest hormonem wytwarzanym głównie przez komórki białej tkanki tłuszczowej. Wpływ na jej produkcję mają głównie masa tkanki tłuszczowej oraz wielkość adipocytów.

Badania wykazały, że otyłość związana jest z opornością na leptynę. Kiedy długo utrzymuje się wysoki poziom leptyny, receptory leptynowe są wyłączane, podobnie jak receptory insuliny które stają się odporne na stały wysoki poziom insuliny, powodując cukrzycę typu 2. To wyjaśnia fakt, że osoby z wysokim poziomem tkanki tłuszczowej wytwarzają więcej leptyny, a jednak wysoki poziom tego hamującego apetyt hormonu nie zmniejsza masy ciała .

Z drugiej strony, leptyna może utrudnić utratę wagi. Produkcja leptyny jest proporcjonalna do masy tłuszczowej, a badania wykazały, że poziom zmniejsza się znacznie, gdy ktoś traci ciężar, spowalnia metabolizm i zwiększa „odczucie’ głodu .

Oba hormony odgrywają ważną rolę w regulacji homeostazy, ciężaru ciała i wytwarzania energii. Jest wiele badań dotyczących efektów i interakcji tworzących ten system. Jedno jest pewne - układ leptyny/greliny aktywnie działa w celu utrzymania aktualnej masy ciała, dlatego może czasem utrudniać odchudzanie.

W redukcji ciała odpowiednio prowadzona dieta i aktywność fizyczna mogą pomóc w sterowaniu

tymi hormonami.

Co jest najważniejsze w odchudzaniu?

- odpowiednia ilość snu 7-9 h

- dieta z ujemnym bilansem kalorycznym ale bogata w produkty z wysokim indeksem sytości

- regularna aktywność fizyczna ale dobrana do możliwości osoby redukującej

- cierpliwość i systematyczność

Nie oczekuj szybkich efektów, tylko pracuj nad sobą systematycznie i daj sobie czas. Kropla drąży skałę i w tym przypadku, to także się sprawdza.


41 wyświetlenia

TRENING PERSONALNY - TRENING GRUPOWY - ODCHUDZANIE - KSZTAŁTOWANIE SYLWETKI - TRENING PROZDROWOTNY - TRENING MENTALNY - DIETA - MOTYWACJA

© 2023 by Name of Template. Proudly created with Wix.com