• Trener Monika Wypych

Węglowodany na noc - jeść? nie jeść?


Czy warto jeść węglowodany złożone na noc? Wiele osób w ostatnim posiłku dnia spożywa tylko białko i tłuszcze, w ogóle nie uwzględniając węglowodanów. Tłumaczą to tym że składnik ten odłoży się w tkance tłuszczowej z powodu wolniejszego metabolizmu wieczorem. Ale czy to prawda?

Co dają węglowodany złożone na kolację? 1. Zwiększają poziom leptyny gdyż jej rytm dobowo wydzielniczy przypada właśnie na wieczór i noc. Im więcej leptyny tym lepsze spalanie tkanki tłuszczowej. 2. Regulują pracę tarczycy, gdyż ten właśnie narząd wydziela hormony do krwioobiegu w godzinach nocnych, tarczyca i hormon T3 odpowiadają za tempo metabolizmu. 3. Węglowodany złożone hamują katabolizm białek mięśniowych. 4. Polepszają jakość snu. 5. Trawienie węglowodanów oraz insulina doprowadza do lepszego przedostawania się tryptofanuprzez barierę krew-mózg. Tryptofan potrzebuje węglowodanów, które przetransportują go do właściwego miejsca –mózgu. 6. Tryptofan to prekursor serotoniny-tzw. hormonu szczęścia. Serotonina jest substratem melatoniny. Wysoki poziom melatoniny zapewnia spokojny sen (=regeneracja kluczem do sukcesu!).

#kolacja #dieta #węglowodany #fit #befit

142 wyświetlenia

TRENING PERSONALNY - TRENING GRUPOWY - ODCHUDZANIE - KSZTAŁTOWANIE SYLWETKI - TRENING PROZDROWOTNY - TRENING MENTALNY - DIETA - MOTYWACJA

© 2023 by Name of Template. Proudly created with Wix.com