• Trener Monika Wypych

Jak zadbać o swój kręgosłup ?


Jak dbać o kręgosłup ? Niestety zastanawiamy się nad tym, często za późno, gdy zacznie strzykać, trzeszczeć i boleć. A o kręgosłupie trzeba myśleć wcześniej, znacznie wcześniej.

Przyczyny bólów kręgosłupa

Między stawami znajduje się specjalna maź stawowa, która chroni chrząstkę stawową przed nadmiernym i zbyt szybkim ścieraniem się, a także umożliwia nam prostowanie się i zginanie. Zbyt mało mazi prowadzi do szybszego ścierania się chrząstki i mniejszej ochrony kości. Warstwa podchrzęstna zwiększa swoją objętość. Na jej powierzchni pojawiają się jamki wypełnione śluzowatą tkanką. To wszystko prowadzi do zmiany kształtu stawu oraz do skrócenia kręgosłupa. Na wytartych chrząstkach wyrastają chrzęstne i kostne wypustki, które przy każdym ruchu powodują silny ból kręgosłupa.

Dyskopatia objawia się przemieszczaniem dysków. Dyski to nieduże poduszeczki o owalnym kształcie, które oddzielają kręgi. Potocznie mówi się o wypadaniu dysków, jednak jest to niezupełnie zgodne z prawdą. Dyskopatia powoduje silny ból pleców, który uniemożliwia poruszanie się.

Nerw kulszowy biegnie wzdłuż naszego ciała. Jest najdłuższym nerwem jaki występuje w naszym organizmie. Uciskany nerw kulszowy wywołuje ból kręgosłupa zlokalizowany poniżej talii i promieniujący aż do stóp. Ucisk może być wywołany przemieszczeniem się dysku, zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, osteoporozą, a także obrzękiem wywołanym przez zapalenie stawów. Nerw kulszowy może dać o sobie znać jeśli podniesiemy coś ciężkiego lub wykonamy gwałtowny ruch.

Zapalenie stawów kręgosłupa prowadzi do zesztywnienia. Początkowo choroba wywołuje ból pleców i poranną sztywność jedynie w dolnej partii kręgosłupa. Postępująca choroba powoduje, że ból rozprzestrzenia się ku szyi. Choroby nie da się wyleczyć, można jedynie opóźnić jej przebieg.

Osteoporoza może być wywołana brakiem wapnia oraz witaminy D. Osteoporoza prowadzi do zrzeszotnienia kości, które staja się porowate i łamliwe. Na osteoporozę narażone są w szczególności kobiety, które weszły w okres menopauzy, a także osoby nadużywające alkoholu i palące papierosy.

Zapobieganie bólom kręgosłupa

Bóle pleców dokuczają coraz większej liczbie osób. Czasem są wynikiem poważnych schorzeń, ale najczęściej powstają z powodu zaniedbań. A trzeba tak niewiele...

  • Kręgosłup potrzebuje ruchu

Aby utrzymać prawidłową postawę i odpowiednią budowę kręgosłupa, trzeba mieć silne mięśnie grzbietu.

Nie staną się mocne tak po prostu. Należy je ćwiczyć, na przykład na zajęciach w klubie fitness które nazywają się zdrowy kręgosłup, pilates lub po prostu joga. Dobrze sprawdza się odpowiednio dopasowany trening na siłowni. Świetnie działa także pływanie, które rozluźnia napięcie mięśni, jednocześnie je wzmacniając i dotleniając, korzystnie wpływa na układ oddechowo-krążeniowy i redukuje stres.

Kręgosłup powinien być wyprostowany

Trzeba dbać o kręgosłup każdego dnia. Czy się stoi, czy się leży, kręgosłupowi odpowiednia postawa się należy. Na szczęście producenci mebli wychodzą tym potrzebom naprzeciw, konstruując krzesła, fotele i łóżka właściwie wyprofilowane i skutecznie łagodzące napięcia mięśniowe i eliminujące nieprawidłową postawę. Reszta jest już w naszych rękach. Musimy pamiętać, by nadmiernie nie obciążać kręgosłupa. Jeśli dźwigamy ciężkie zakupy, rozłóżmy je równomiernie na obie ręce, kiedy podnosimy coś z podłogi, zegnijmy kolana zamiast pleców, tak by nie nadwyrężyć kręgosłupa, który jest bardzo delikatną strukturą. W ciągu dnia możemy też wykonywać proste ćwiczenia na kręgosłup, które rozluźniają i rozciągają mięśnie, poprawiają krążenie i utlenowanie. Pomóc może nawet zwykłe przeciągnięcie się o poranku, zanim jeszcze wstaniemy z łóżka. Rozciągnie to kręgosłup i przygotuje go na cały ciężki dzień pracy.

  • Dbaj o dietę

Otyłość jest jednym z głównych czynników ryzyka wystąpienia zmian zwyrodnieniowych układu kostno-stawowego. Nadmierna masa ciała powoduje przeciążenie kręgosłupa oraz stawów, a to prowadzi do powstania mechanicznych uszkodzeń. Badania wskazują, że z powodu bólu kręgosłupa i stawów cierpi aż 50 proc. osób otyłych. Dlatego bardzo ważne jest aby zadbać o odpowiednią wagę ciała.

  • Unikaj stresu

Stres równa się nadmiar napięcia w ciele, a napięte mięśnie to ból pleców.

  • Wapń to podstawowy budulec kości.

Do codziennej diety wprowadź mleko, jogurty, sery. Witamina D przyspiesza wchłanianie wapnia. Staraj się przebywać jak najwięcej na słońcu, ponieważ tworzy się ona w naszym organizmie pod wpływem promieni słonecznych.

  • Sen

Śpij na średnio twardym materacu ze sprężynami lub z pianki. Ważne jest by materac dostosował się do kształtu naszego ciała. Podczas snu możemy przybierać pozycją embrionalną, która jest najlepsza dla kręgosłupa.Poduszka jest równie ważna jak materac. Ból może być spowodowany nieodpowiednią poduszką, przez którą odczuwamy napięcie barków karku. Najlepsza dla kręgosłupa będzie poduszka ortopedyczno-korekcyjna.

  • Masaż

Masaż zapewni ci przyjemność i pomoże rozluźnić mięśnie przykręgosłupowe oraz grzbietu.

Pamiętaj że lepiej jest zapobiegać niż później leczyć się, dlatego zadbaj o swój kręgosłup już teraz. Coraz więcej młodych ludzi cierpi na bóle kręgosłupa, już nie jest to problem dotyczący tylko seniorów. Dlatego w swoich celach treningowych oprócz odchudzania czy rzeźbienia swojej sylwetki, warto wziąć pod uwagę trening dla kręgosłupa. Czasem wystarczy dodać do każdego treningu kilka ćwiczeń na zdrowy kręgosłup. Jeśli nie wiesz jakie spytaj swojego trenera :)

#treningipersonalne #trenerpersonalny #kręgosłup #zdrowykręgosłup #profilaktyka

TRENING PERSONALNY - TRENING GRUPOWY - ODCHUDZANIE - KSZTAŁTOWANIE SYLWETKI - TRENING PROZDROWOTNY - TRENING MENTALNY - DIETA - MOTYWACJA

© 2023 by Name of Template. Proudly created with Wix.com