• Trener Monika Wypych

Zdrowe hormony - klucz do zdrowia i zgrabnej sylwetki cz.1


To co jesz, powinno wywoływać zdrową reakcję hormonalną w twoim organizmie. Co to oznacza? Postaram się to wyjaśnić w tym artykule.

Zaczynając od podstaw. Hormony to chemiczni posłańcy, którzy poruszają się w krwiobiegu. Są one wydzielane przez komórki w jednej części ciała, później trafiają do receptorów w innej części ciała. Ich podstawową i najważniejszą funkcją jest utrzymanie stanu równowagi organizmu.

Hormony reagują również na każdy zewnętrzny czynnik, który narusza równowagę. W czasie jedzenia i trawienia, różne biochemiczne składniki pokarmowe wywołują wielorakie reakcje hormonalne w organizmie. Te reakcje kontrolują zużycie, magazynowanie i dostępność składników pokarmowych.

Na początek opowiem o "jednej wielkiej drużynie", będą to:

INSULINA , LEPTYNA, GLUKAGON i KORTYZOL.

Te cztery hormony tworzą złożoną ale czasami nietrwałą sieć przyczynowo-skutkową, która wpływa na wszystkie układy ciała. Wchodzą wzajemnie ze sobą w interakcje, zachowując się jak jedna drużyna. We właściwych ilościach nie są one ani "złe", ani "dobre". Sprawy przybierają jednak kiepski obrót, kiedy któregoś z nich jest za dużo lub za mało.

Dzisiaj zacznijmy od INSULINY.

INSULINA - hormon anaboliczny (wzrostowy) wydzielany przez komórki beta trzustki w odpowiedzi na podaż energii, pochodzącej głównie z węglowodanów. Insulina przyśpiesza transport makroelementów ( białek, tłuszczy i węglowodanów) z krwiobiegu do komórek do natychmiastowego lub przyszłego wykorzystania oraz koordynuje przemianę jednego źródła paliwa (węglowodanów) w inne (tłuszcze). Stale zwiększony poziom insuliny jest związany z działaniem leptyny i pośrednio ze zwiększonym kortyzolem.

Insulina działa na prawie wszystkie komórki w organizmie, bezpośrednio kontroluje lub wpływa na magazynowanie energii, wzrost i naprawę komórek, funkcję reprodukcyjną i co najważniejsze, stężenie glukozy (cukru) we krwi.

Hormon ten otwiera drzwi do komórek, dzięki czemu mogą one przechowywać lub zużywać składniki pokarmowe. Jej wytwarzanie jest głównie związane ze spożyciem węglowodanów.

W organizmie węglowodany są rozkładane do cukrów prostych, a następnie wchłaniane do krwi. To prowadzi do zwiększenia się ilości glukozy krążącej we krwi.

Aby stan zdrowia był optymalny, poziom glukozy musi być utrzymany w prawidłowym zakresie - ani za niski ani za wysoki. Za regulację odpowiedzialna jest trzustka, a insulina zapobiega zbytniemu zwiększeniu się poziomu glukozy.

Na glukozę reagują komórki beta trzustki, które wydzielają insulinę do krwiobiegu. Ona sygnalizuje komórkom, aby przetransportowały glukozę z krwiobiegu i zmagazynowały ją, co jednocześnie obniży poziom glukozy we krwi do prawidłowej wartości. Insulina informuje również o sytości, redukując głód.

Regulowanie poziomu glukozy we krwi przez insulinę jest bardzo ważne, ponieważ przewlekłe zwiększone stężenie glukozy we krwi jest bardzo szkodliwe dla wielu narządów : wątroby, trzustki, nerek, naczyń krwionośnych, mózgu i nerwów obwodowych.

Kiedy już komórki " zabrały" glukozę z krwiobiegu, może ona albo zostać przetworzona w energię albo zmagazynowana na przyszłość. Głównym miejscem przechowywania jej w postaci złożonego weglowodanu, nazywanego glikogenem są wątroba i mięśnie.

W przypadku zwiększonego zapotrzebowania energetycznego organizmu, glikogen zmagazynowany w wątrobie może ulec przemianie do glukozy i zostać uwolniony do krwiobiegu. Glikogen przechowywany w komórkach mięśniowych nie może być z powrotem uwolniony do krwiobiegu, zostaje w tych komórkach aby zapewniać energię potrzebną mięśniom.

Zaburzenia hormonalne zaczynają się od nadmiernej konsumpcji węglowodanów: ciągłego nadmiernego spożywania produktów zmodyfikowanych, pozbawionych wartości odżywczych, za to bogatych w węglowodany.

Ciągły nadmiar węglowodanów przechyli najpierw twoje metaboliczne "preferencje" w kierunku spalania cukru. A gdy stężenie glukozy jest nadal za wysokie, zmagazynowany tłuszcz nie zostaje spalony i przetworzony w energię, ponieważ glukoza jako źródło energii ma pierwszeństwo przed tłuszczami w wielu procesach metabolicznych. To powoduje odkładanie się tłuszczu w organizmie.

Jeżeli w wątrobie i komórkach mięśniowych nie ma miejsca, wątroba oraz komórki tłuszczowe przekształcają nadmiar glukozy w tłuszcze nasycone, nazywane kwasem palmitynowym, które następnie łączą się w grupy po trzy ( z glicerolem), tworząc trójglicerydy.

Wszystkie te procesy opisane powyżej nie są korzystne dla zdrowia oraz powoduję że kolejny hormon - leptyna - nie funkcjonuje prawidłowo.

Ale to już w drugiej części :)

#hormony #dieta

93 wyświetlenia

TRENING PERSONALNY - TRENING GRUPOWY - ODCHUDZANIE - KSZTAŁTOWANIE SYLWETKI - TRENING PROZDROWOTNY - TRENING MENTALNY - DIETA - MOTYWACJA

© 2023 by Name of Template. Proudly created with Wix.com