• Trener Monika Wypych

A może post ?


Święta zainspirowały mnie do napisania na ten temat ;)

Słyszeliście o Intermittent Fasting - post przerywany.

Czym jest IF? Jest to sposób żywienia, w którym wszystkie posiłki spożywamy w założonym przedziale czasowym tzw. oknie jedzeniowym. Przez następne kilkanaście godzin nie dostarczamy organizmowi żadnych dodatkowych kalorii. Warto również zaznaczyć, że IF nie jest dietą w ścisłym tego słowa znaczeniu. Nie narzuca nam bowiem z góry określonego rozkładu poszczególnych makroskładników, jak np. dieta nisko węglowodanowa. IF określa kiedy, a nie co, powinniśmy jeść.

System żywienia typu IF może wydawać się kontrowersyjny, albo wręcz nieodpowiedzialny w kontekście przyjętych zasad zdrowego żywienia. Jednak warto zauważyć, że nie stanowi on wymysłu, ale ma oparcie w literaturze naukowej.

Eksperci przekonują, że IF może pomóc przede wszystkim w utracie tkanki tłuszczowej oraz wagi ciała, usprawnieniu wrażliwości insulinowej, obniżeniu poziomu glukozy we krwi i zwiększeniu długości życia.

Rozróżniamy różne sposoby IF:

- Leangains - 16 godzin postu i 8 godzin żywienia np. pierwszy posiłek spożywamy o 12:00 a ostani o 20:00

- Eat Stop Eat - 1 lub 2 dni w tygodniu pościmy przez 24 godziny

- ADF - Alternate-Day Fasting - jednego dnia spożywa się jeden posiłek, zawierający ok. 400-500kcal (zatem nie jest to taki 100% fast), kolejnego – można jeść dowolne jedzenie w dowolnych porach wg ustalonej dla siebie kaloryczności (zwykle 2000-2500kcal).

Wady:

- W okresie postu nie powinno się / raczej nie można, spożywać żadnych kalorii

- Presja społeczna czyli odpowiadanie na ciągłe pytania : " Jak to nic nie jesz?" "Czy to bezpieczne tak nic nie jesć?" itp. - Głód – dotkliwy przy dłuższych niż parę godzin poście - Ochotka na jedzenie, zwłaszcza jak wszyscy dookoła jedzą - Łamanie przyzwyczajeń – na początku, odczuwanie pewnego dyskomfortu związanego z łamaniem swojego światopoglądu w spożywaniu 4-6 posiłków dziennie. - Zasady popularnych protokołów IF dopuszczają w oknach żywieniowych spożywanie każdego rodzaju pokarmu - to opcja komercyjna – zdecydowanie polecam trzymanie się po prostu prostego, świeżego pokarmu, a nie zajadanie fastfoodami. - Deregulacja niektórych hormonów – np. kortyzolu, fT3/fT4, hormonów płciowych - Nie dla wszystkich!

Zalety:

- Dłuższe i zdrowsze życie - istnieje parę badań na temat wpływu głodówki na aktywność genu SIRT3, - Zmniejszeniu ryzyka wystąpienia cukrzycy t. 2 poprzez zwiększenie wrażliwości beta wysp trzustkowych - Pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy - Redukcja stanu zapalnego organizmu - Zmniejszenie ciśnienia krwi - Poprawa lipidogramu - Korzystny wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej - Szybszy metabolizm - całkowity post trwający do 48h (wg innych badań do 72h) godzin podnosi, a nie tak, jak się powszechnie przyjęło zmniejsza podstawową przemianę materii, co pozytywnie wpływa na wydatek energetyczny. - Wzrost poziomu hormonu wzrostu, dzięki któremu w dużej mierze podczas postu nie zachodzi katabolizm mięśni, w związku z czym nawet trening “na głodzie” nam nie zaszkodzi. - Regulacja wrażliwości insuliny i tolerancji glukozy, a co za tym idzie apetytu i skłonności organizmu do odkładania tkanki tłuszczowej - Dobry stan psychiczny, pozytywny wpływ na uzależnienie od jedzenia. - Orientujemy się, że nic się nam nie stanie przez parę, parenaście i więcej godzin bez jedzenia. To bywa nawet bardzo wygodne.

- Mamy więcej czasu i nie musimy myśleć ciągle o kolejnym posiłku.

Może warto zainteresowac się tematem? Najpierw proponuje skonsultować się i nie robić tego bez opieki trenera.

#dieta #post #intermittentfasting

46 wyświetlenia

TRENING PERSONALNY - TRENING GRUPOWY - ODCHUDZANIE - KSZTAŁTOWANIE SYLWETKI - TRENING PROZDROWOTNY - TRENING MENTALNY - DIETA - MOTYWACJA

© 2023 by Name of Template. Proudly created with Wix.com