• Trener Monika Wypych

Co z tym cukrem i tłuszczem? Czyli kilka naukowych faktów na temat cukru :)


1. To nie od tłuszczu robimy się tłuści, tylko od cukru.

Wszyscy dorastaliśmy, słysząc, że tłuszcz jest szkodliwy. W piramidzie zdrowego żywienia, według której jesteśmy karmieni od najmłodszych lat, tłuszcz zajmuje najmniej miejsca. Zawsze powtarzano nam, że spożywanie tłuszczów prowadzi do zawałów serca i problemów z cholesterolem.

Żródła takiego myślenia pochodzą z badań prowadzonych w latach 50. i 60. przez amerykańskiego naukowca Ancela Keysa, który analizował przypadki chorych z 22 krajów. W tamtych czasach liczba osob cierpiacych na choroby serca w Stanach Zjednoczonych drastycznie wzrosła i powstała presja, żeby znaleźć ich przyczynę.

Badania Keysa wykazały, że - niezależnie od miejsca zamieszkania - ludzie, którzy spożywali dużo tłuszczów nasyconych ( tłuszcz zwierzęcy i kokosowy), częsciej zapadali na choroby serca i mieli problemy z cholesterolem. To spowodowało iż ruszyła kampania przeciwko tłuszczom nasyconym.

Zalecano spożywanie margaryny i używanie tak zwanych tłuszczów roślinnych, takich jak olej canola (z rzepaku kanadyjckiego),kukurydziany i sojowy.

Problem w tym, że ogłoszone wyniki badań były niekompletne.

Keysowi udało się opublikować wnioski dotyczące 7 z 22 krajów. Informacje zebrane z pozostałych 15 państw przeczyły powyższej teorii.

Dietetycy dopiero teraz zorientowali się w sytuacji i zaczynają ponownie analizować dane. Powoli dociera do nich, że główny winowajca to cukier.

2. Tłuszcz syci, więc nie da się nim objadać.

Podczas spożywania tłuszczów i białek wydzielane są substancje, które funkcjonują jak posłańcy wysłani do mózgu i kontrolują nasz apatyt. Pewnie zauważyliście, że kiedy zjecie ser lub jajecznicę, głód zaraz ustępuje.

3. Nadmiar cukru wywiera silny negatywny efekt na funkcjonowanie mózgu, powoduje senność i drastyczny spadek naszej zdolności oceny i zapamiętywania.

4. Cukier źle wpływa na zęby.

Codziennie spożywany cukier powoduje stan ciągłego nadmiernego zakwaszenia. W celu przywrócenia równowagi i dla zabezpieczenia krwi organizm nasz pobiera coraz większą ilości pierwiastków dotąd skrzętnie zbieranych i magazynowanych w naszym ciele. Przykładem mogą być nasze kości i zęby, z których zostaje pobrane tyle wapnia, że powstaje nie tylko próchnica, ale następuje ogólne osłabienie.

5. Cukier zaburza pracę naszych narządów wewnątrznych.

Nasza wątroba magazynuje cukier w formie glukozy (glikogenu). Dzienny pobór cukru rafinowanego (powyżej wymaganej ilości naturalnego cukru) wypełnia ją i powiększa do maksymalnej objętości, a nadmiar glikogenu powraca do naszej krwi w formie kwasów tłuszczowych. Te wędrują do każdej części naszego ciała i są magazynowane w najmniej aktywnych miejscach zaokrąglając nasze brzuchy, pośladki, piersi i biodra. Gdy i te stosunkowo nieszkodliwe miejsca są wypełnione, kwasy tłuszczowe wędrują dalej do aktywnych narządów, takich jak serce i nerki. Następuje osłabienie ich funkcji, tkanki powoli ulegają degeneracji i zmieniają się w tłuszcz. Powstają zakłócenia ciśnienia krwi, uszkodzeniu ulega parasympatyczny układ nerwowy, układ krążenia obwodowego i limfatycznego, a jakość czerwonych ciałek zaczyna się zmieniać. Występuje nadmierna ilość białych ciałek a proces tworzenia tkanek ulega spowolnieniu.

#dieta #cukier #tłuszcz #zdroweodżywianie #mity #fakty #fitness #fitlifestyle #trenerpersonalny #treningipersonalne #żywienie

10 wyświetlenia

TRENING PERSONALNY - TRENING GRUPOWY - ODCHUDZANIE - KSZTAŁTOWANIE SYLWETKI - TRENING PROZDROWOTNY - TRENING MENTALNY - DIETA - MOTYWACJA

© 2023 by Name of Template. Proudly created with Wix.com