Prana to energia siły życiowej, która wprowadza życie w każdy atom istnienia. 

Pranajama to praktyka, która rozszerza i udoskonala wewnętrzną pranę, dając praktykującemu głębsze doświadczenie świadomości.

Jogini używali oddechu jako narzędzia do wpływania na przepływ prany w nadi. 

Nadi to sieć kanałów, które są połączone z naszym układem hormonalnym i nerwowym.

Systemy te regulują i rozprowadzają pranę dla różnych funkcji ciała fizycznego.

Dzięki praktyce Pranajamy oddech jest używany do kontrolowania i przekierowywania przepływu prany w celu uzyskania optymalnego zdrowia.

Oto główne korzyści płynące z praktykowania pranajamy

Nasz dzisiejszy styl życia powoduje chroniczny stres, który powoduje zachwianie równowagi między podwzgórzem, hormonami, nerwami i układem odpornościowym organizmu, które współpracują w celu utrzymania wewnętrznej równowagi – homeostazy.

Ciągły stres blokuje przepływ prany w nadi. Powoduje to zaburzenia równowagi psychosomatycznej, co prowadzi do chorób psychosomatycznych, jak nadciśnienie, cukrzyca, choroby serca, wrzody, rak i tak dalej.

Oddychanie to jedna z funkcji fizjologicznych, którą możemy kontrolować; a kontrolując, regulując i ukierunkowując nasz oddech, możemy manipulować przepływem prany w celu osiągnięcia zdrowia fizycznego, psychicznego, emocjonalnego i duchowego.

Oczyszczające pranajamy usuwają toksyny z organizmu i zwiększają elastyczność i pojemność płuc. Ruch przepony masuje z jednej strony serce, a z drugiej strony narządy trawienne.

Jedną z najważniejszych zalet pranajamy jest to, że tonizuje nasz autonomiczny układ nerwowy i równoważy wydzielanie hormonalne, przywracając równowagę wewnętrzną.

Regularna praktyka pranajamy zwiększa naszą zdolność radzenia sobie ze stresem i buduje postawę zrelaksowanej czujności i obiektywizmu. 

Co najważniejsze, pranajama oczyszcza nadi – subtelne kanały energii – stabilizując umysł, przygotowując nas do wyższych praktyk medytacji.

Znając korzyści z praktyki pranajamy, wprowadziłam jej elementy do moich Kursów Podstawowych Jogi, Pranajamy i Medytacji oraz do regularnych zajęć jogi. 

Klienci także zaczęli cenić sobie pracę z oddechem. 🙂